Aby ste u nás nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Rozumiem

Menu
4Home Poradíme vám Články Upratovanie Ako na skladovanie a nedostatok miesta

Ako na skladovanie a nedostatok miesta

27. 02. 2012 | Blíži sa jar a pre veľa z nás aj nemilá činnosť zvaná jarné upratovanie. Niektorí ho berú poctivo, iní ho ignorujú. Čas od času si však doma poriadok musíme urobiť všetci a my Vám dnes prinášame pár rád, ako si doma ušetriť trochu miesta pri skladování, ak nežijete práve v paláci.

Nie každý z nás má to šťastie, že býva vo veľkom rodinnom dome či byte, kde je dostatok miesta aj úložných priestorov na skladovanie všetkého oblečenia, pomôcok i zbytočných krámov. Tí, ktorí žijú v menších bytoch, síce majú menej práce s upratovaním podláh, kobercov alebo okien. Ale zase riešia problém, kam uskladniť všetky potrebné (aj nepotrebné) veci.

Ideálne je, ak máte možnosť otázku úložných priestorov na skladovanie riešiť už pri robení bývania. Najlepším riešením sú samozrejme vstavané skrine na mieru. Nielen, že Vám ušetria v miestnostiach veľa miesta, ale umožnia využiť aj menšie kúty, do ktorých by ste normálne šatníkovú skriňu postavili len ťažko. S vstavanou skriňou si tam môžete urobiť napríklad aj komôrku na metly, či plastové boxy.

To je však ideálny stav - nie všetci máme tú možnosť rozvrhnúť si svoje bývanie, ako sa nám zapáči. Musíme teda pracovať s tým, čo máme a uspokojiť sa s normálnou skriňou, ale ani to nás samozrejme neobmedzuje v efektívnom využití priestorov.

Skladovanie v skrinivakuové vačky

Miesto priamo v šatníkovej skrini je samozrejme trochu iná otázka. Oblečenie a iné potrebné veci nám stále pribúdajú a často je nám ľúto zbaviť sa tých starých. Čo keby sa tie staré, skoro roztrhané nohavice ešte niekedy hodili? A táto farba šiat určite ešte príde do módy. Pokiaľ to tiež poznáte, iste viete, ako rýchlo sa potom miesto na poličkách v skriniach zmenšuje.

Dôležité je veci, ktoré nenosíte pravidelne, ako napríklad sezónne oblečenie, oblečenie "na horšie časy", ktoré je Vám ľúto vyhodiť, alebo napríklad náhradné periny pre návštevy, uskladniť tak, aby Vám medzi ostatnými, bežne používanými vecami v skrini na poličkách, neprekážali. Pri upratovaní ich zastrčíme niekam dozadu v skrini, alebo do najvyšších políc šatníkovej skrine. A aby počas skladovania zaberali čo najmenej miesta, môžeme poďakovať praktickému vynálezu modernej doby - vákuovým vačkom. Vďaka nim môžete zimné bundy zmenšiť na zlomok ich pôvodného objemu a ušetriť tak veľa miesta.

Ramienko na nohaviceZvyšok oblečenia a ostatných vecí potom môžete v šatníkových skriniach uskladniť efektívnejšie vďaka obrovskému množstvu malých pomocníkov, ktorých zoženiete už takmer všade. Praktické úložné plastové boxy, do ktorých naskladáte drobné oblečenie, deliče do zásuviek na prehľadné uskladnenie ponožiek či spodného prádla, úsporné ramienka na nohavice či sukne alebo napríklad závesný botník pre všetky vaše páry topánok.

Kúpeľňa a kuchyňa

V menších miestnostiach ako je kúpeľňa alebo kuchyne už to so skladovaním tak jednoduché nie je. Je tu potreba veľa odkladacích miest, poličiek, úložných boxov a priestorov pre skladovanie a niekedy je problém, kam všetky tie potrebné veci dať. Všeobecne platí, že je vhodné, priestory na skladovanie ako skrine a poličky hnať skôr do výšky než do šírky. Budete si možno síce musieť zaobstarať schodíky, aby ste dosiahli všade, kam pri upratovaní potrebujete, ale rozhodne vám zostane viac miesta pri zemi. Najmä v malých panelákových kúpeľniach poskytne vysoká skriňa dostatok úložných priestorov, bez toho, aby zabrala všetko voľné miesto. Šikovné a nápomocné môžu byť tiež úsporné a skladacie sušiaky na prádloSušiak na bielizeň.

Už spomínaná vysoká skriňa určite pomôže aj v kuchyni - pohodlne do nej uložíte ako mikrovlnku, tak aj potraviny, plastové boxy, alebo napríklad riad. Vďaka vychytávkam dnešnej doby, môžete tiež efektívne vyplniť potrebné rohy miestností malými poličkami alebo aj malé medzierky medzi skriňami kuchynskej linky - so zasúvacou poličkou na kolieskach je to hračka. Získate tak síce malé, ale aj napriek tomu užitočné úložné priestory a plochy nielen v kuchyni.

Drevená stoličkaPraktické vychytávky na skladovanie

Svojmu malému bytu môžete pomôcť rôzne i ďalšími drobnosťami ... úsporným stolíkom so skladacími stoličkami, k jedlu pri televízii dokonale poslúži malý skladací stolík. Nesmieme zabudnúť na obľúbené úložné plastové boxy, ktoré pomôžu nielen s prehľadným uskladnením potravín, ale vo väčších rozmeroch je ich možné využiť ako úložný priestor pri upratovaní napríklad večne rozhádzaných hračiek Vašich ratolestí. A čerešničkou na torte sú tajné "schovávačky" v posteli, pod posteľou alebo napríklad v štokrli. Skrátka, každý si nájde svoje vlastné spôsoby i vychytávky, ako si čo najlepšie usporiadať byt podľa jeho potrieb a prianí.

action banner
feedback
NEWSLETTER
VÁŠ NÁZOR

Nenechajte si ujsť novinky a špeciálne ponuky.

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru a o všetkom sa dozviete ako prvý.

Váš názor nás zaujíma!

Zavrieť