Aby ste u nás nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Rozumiem

Menu
4Home Poradíme vám Články Upratovanie Ako na upratovanie domácnosti: čistenie podláh

Ako na upratovanie domácnosti: čistenie podláh

05. 04. 2012 | Pravidelné upratovanie je zaiste neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti, či už robíte generálne upratovanie raz mesačne alebo trebárs každý deň. Do upratovania domácnosti sa - či chceme alebo nie - počíta tiež čistenie podláh. Vysávanie a stieranie patrí hneď po umývaní riadu k najneobľúbenějším činnostiam pri upratovaní. Avšak, niekto to robiť musí. Viete ako sa správne starať o jednotlivé typy podláh?

Či už to pri upratovaní domácnosti beriete zhora alebo zdola, na čistenie podláh sa skôr či neskôr dostanete. Musíte si však uvedomiť, že každý typ podlahy potrebuje pri upratovaní a čistení inú starostlivosť. Je dôležité, či sa chystáte upratovať parkety, linoleum, dlažbu, plávajúce podlahy alebo koberca. Čo ktorá podlaha vyžaduje a na čo si dať pozor?

Dlažba a linoleum

Dlažba a linoleum na podlahe sú najmenej náročné krytiny na údržbu. Pri ich upratovaní a čistení postačí odstránenie hrubých nečistôt zametením alebo vysatím a následné zotretie mopom a vodou s bežnými čistiacimi prostriedkami.

Dlažba je naozaj veľmi nenáročná a nemusíte si s jej upratovaním robiť ťažkú hlavu. Oproti tomu linoleum vyžaduje menšiu pozornosť. Pokiaľ ide o pH čistiaceho prostriedku, neodporúča sa napríklad používať pri upratovaní sódu, pretože táto podlahovina vyžaduje neutrálne čistiace prostriedky, ktoré majú pH nižšie ako osem. Musíte si tiež uvedomiť, že je linoleum náchylné na poškodenie ostrými predmetmi, nepoužívajte preto na túto podlahu agresívne čistiace pomôcky, ako sú drôtenky a podobne.

Aj keď na údržbu stačí iba klasické stieranie, je potrebné zvoliť pomôcky, ktoré Vám zaistia, že nevytopíte všetkých susedov. Mop by mal ísť samozrejme dobre vyžmýkať, aby vyčistil podlahu a pritom Vám na dlažbe nevytvoril bazén. Môžete vyskúšať napríklad rotačný mop, ktorý sa vďaka revolučnému mechanizmu vyžmýka tak, že nehrozí zbytočné premokrenie podlahy.

Parkety a plávajúca podlahaRotačný mop

Drevená a laminátová podlaha majú pri čistení veľa spoločného - na údržbu sú to najnáročnejšie druhy podláh. Zároveň však každá vyžaduje trochu inú starostlivosť.

Pri starostlivosti o parkety a plávajúce podlahy si musíte dávať pozor najmä na poškodenie drobnými kamienkami a ostrými predmetmi. Je dobré používať rohožky, na ktorých zostanú všetky nečistoty, štrk ale aj vlhkosť, ktorú by ste na podlahy mohli nanosiť po príchode zvonku. Pravidelne podlahy vysávajte alebo zametajte, kompletné upratovanie je odporúčané raz týždenne.

Veľké upozornenie platí pri stieraní. Parkety i plávajúce podlahy sú pri čisteniu veľmi náchylné na vlhkosť, preto je vhodné na stieranie vybrať mop, ktorý sa dá čo najviac vyžmýkať a je vyrobený z šetrného materiálu.

Pokiaľ ide o čistiace prostriedky, rozhodne sa odporúča používať tie určené priamo na ošetrenie daného typu podlahy. U plávajúcich podláh by ste mali navyše dostať odporúčania a informácie k údržbe priamo od výrobcu. Pri týchto typoch podláh, či už parkiet alebo plávajúcich podláh, sa raz za pár rokov nevyhnete ani nutnej nákladnejšej údržbe, aby Vám vydržali krásne a slúžili naozaj dlho.

Čistič kobercovKoberec

Koberce, najmä celoplošné, sú v posledných rokoch na ústupe, ale i napriek tomu sú stále veľmi obľúbené. Avšak ich údržba je o niečo náročnejšia. Vo vláknach kobercov sa totiž udržuje kopa prachu i nečistôt. Je teda nevyhnutné používať vysávač častejšie ako u iných podlahových krytín, najmä preto, že na koberci nemôžete použiť praktický zmeták.

Aby ste nemuseli pri upratovaní domácnosti robiť hluk s klasickým vysávačom kvôli pár špinkám na koberci, vyskúšajte starý dobrý mechanický vysávač. Bez problémov ho potom použijete aj na ostatných podlahách - pri drobnom upratovaní skvele nahradí klasický vysávač aj metlu.Mechanický vysávač

Aby Vám koberec vydržal dlhú dobu, je dobré raz za rok vykonať generálne vyčistenie, ktorým ho zbavíte i hlbších nečistôt. Môžete si na to pozvať špecializovanú upratovaciu firmu, ktorá to urobí dôkladne, ale aj za zodpovedajúce peniaze.

Ak sa do čistenia pustíte sami, veľmi jednoducho v obchodoch zoženiete špeciálne prípravky na čistenie kobercov. Avšak pri výbere dajte pozor na to, z akého materiálu je koberec vyrobený, najmä ak máte koberec vlnený. Škvrny - napríklad od vyliatej kávy - vyčistíte čo najrýchlejšie buď špeciálnymi prípravkami, alebo zaručenými babským radami.

Zverte čistenie podláh robotomZverte čistenie podláh robotom

A ak vás upratovanie podláh nebaví, zverte ho niekomu inému. Nemyslíme tým platiť draho upratovaciu firmu alebo zamestnávať zvyšok rodiny. Kúpte si malého robotického kamaráta, ktorý upratovanie domácnosti urobí za vás. Moderné technológie nám umožňujú byť trochu pohodlní a upratovanie si o niečo uľahčiť.

Na trhu je v súčasnej dobe k zohnaniu veľa pomocníkov pre upratovanie domácnosti, ktorí upratujú takmer sami. Trebárs taký robotický mop. Je vhodný na upratovanie všetkých typov podláh. Je inteligentný, takže sa bez problémov sám vyhne všetkým prekážkam. Vy môžete pokojne odpočívať.

action banner
feedback
NEWSLETTER
VÁŠ NÁZOR

Nenechajte si ujsť novinky a špeciálne ponuky.

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru a o všetkom sa dozviete ako prvý.

Váš názor nás zaujíma!

Zavrieť