Aby ste u nás nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Rozumiem

Menu
4Home Poradíme vám Články Kuchyňa Ako vyberať riad (1. diel)

Ako vyberať riad (1. diel)

16. 02. 2012 | Bez poriadneho riadu sa žiadna kuchárka ani kuchár dnes pri varení nezaobídu. Ako si ale vybrať ten správny práve pre Vás? My Vám prinášame stručný prehľad výhod a nevýhod jednotlivých materiálov.

Dnes nám už trh ponúka množstvo rozličných možností, pokiaľ ide o riad na varenie, vyprážanie i pečenie. Výber správneho hrnca, kastrólu, panvice či pekáča tak nie je vôbec jednoduchý. Ktorý materiál je najlepší? Oplatí sa do riadu investovať veľké peniaze? A podľa čoho vyberať? Samozrejme každý materiál má iné vlastnosti a preto sa hodí na rôzne účely. A pri kvalitnom riade rozhodne platí, že šetriť sa neoplatí, ak chcete, aby Vám vydržal veľmi dlho. A tiež musíme prihliadnuť na to, aký druh ohrevu doma používame - najmä v prípade indukcie je treba mať sa na pozore a vopred si zistiť, či sa vybraný riad na indukciu hodí.

Nerezový riad

Nerezový riad je v súčasnej dobe asi najrozšírenejším a najpoužívanejším vo väčšine kuchýň. V každom obchode, predávajúcom veci do domácnosti, nájdete veľký výber celých sád nerezových hrncov a kastrólov i s panvicami. Ich cenenými vlastnosťami sú predovšetkým vysoká mechanická odolnosť, odolnosť voči pachom a životnosť. Je tiež veľmi estetický, ale je nutné sa o neho náležite starať, aby taký aj vydržal.

Základná údržba zložitá nie je (hoci veľa výrobcov neodporúča nerez do umývačky riadu). Ale z hľadiska estetiky je treba dávať si pozor na jeho zlú znášanlivosť soli. Tú vždy pridávajte až do vriaceho pokrmu, nikdy na Nerezové nádobízačiatku varenia. Soľ na dne nerezového riadu spôsobuje biele "krátery", ktoré sa nedajú odstrániť. Jedná sa o estetickú vadu, ktorá však neznižuje funkciu riadu. Nesprávnym zaobchádzaním s nerezovým riadom - konkrétne pri nežiaducom prehriatí materiálu - sa môžu na vonkajšom povrchu objaviť hnedé škvrnky, ktoré sú bohužiaľ trvalé. Aby ste predišli tomuto poškodeniu, musíte si dávať pozor, na ako veľkej platničke varíte. Je nutné, aby priemer platničky pri elektrických a sklokeramických sporákoch bol rovnaký, prípadne o kúsok menší, než priemer hrnca. Pri plynovom sporáku by plameň nemal presahovať okraj hrnca.

  • výhody: estetický vzhľad, odolnosť voči mechanickému poškodeniu a pachom, životnosť, vhodné na všetky zdroje (vrátane indukcie), univerzálne použitie
  • nevýhody: obsahuje nikel, čo môže spôsobiť problémy citlivejším jedincom - alergikom

Panvica s nepriľnavou vrstvouTeflón

Teflón je v podstate hliník s nepriľnavou vrstvou, ktorú tvorí slabý povlak plastického materiálu. Používa sa hojne na výrobu panvíc a vďaka hliníku sa vyznačuje i dobrou tepelnou vodivosťou. Vďaka nepriľnavej vrstve nedochádza k pripaľovaniu, čo znamená aj jednoduchšiu údržbu. Vďaka teflónovému povrchu možno tiež variť v tomto riade s minimom tuku.

Na druhej strane býva náchylný k poškodeniu, najmä nesprávnym zaobchádzaním s kovovými pomôckami. Ak sa riad poškodí a teflon sa začne lúpať, nie je vhodné ho ďalej používať. Odporúča sa preto pracovať s pomôckami zo šetrných materiálov ako je drevo, plast alebo silikón. Niektoré druhy teflónového riadu možno použiť aj na indukciu. Čo býva teflónu veľmi často vytýkané, je, že sa pri jeho výrobe používa toxický PTFE. Pri používaní tohto riadu samozrejme nehrozí žiadne zdravotné riziko, je však potrebné dodržiavať všetky zásady bezpečného používania stanovené výrobcom - najmä riad neprehrievať (pre teflón je hraničný limit 260 ° C). Tiež sa vyhnite nákupu riadu s pochybnou kvalitou - napríklad na trhoviskách.

  • výhody: praktická nepriľnavá vrstva, cenová dostupnosť, ľahká údržba
  • nevýhody: náchylnosť k poškodeniu, neznesie prehrievanie, náchylnosť k absorbovaniu pachov z pokrmov

Smaltovaný riadSmalt hrniec

Smalt je nestarnúca klasika. Je pomerne odolný voči mechanickému poškodeniu i vysokým teplotám, možno ho umývať v umývačke a znesie akékoľvek čistiace prostriedky. Je ľahký a možno ho zohnať v širokej škále farebných prevedení. Kvalitné smaltované hrnce a kastróly Vám vydržia veľmi dlho bez nutnosti väčšej údržby, sú odolné proti poškriabaniu. Nevýhodou je jeho relatívna krehkosť - má tendenciu praskať, ak sa prudko schladí a tiež pri neopatrnom zaobchádzaní sa môže odlúpiť. Vhodné aj na indukciu.

  • výhody: vysoká odolnosť a trvanlivosť, cenová dostupnosť, vhodné na indukciu a do umývačky
  • nevýhody: ak sa vnútorná vrstva odlúpne, nemalo by sa naďalej používať, horšie tepelné vlastnosti
action banner
feedback
NEWSLETTER
VÁŠ NÁZOR

Nenechajte si ujsť novinky a špeciálne ponuky.

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru a o všetkom sa dozviete ako prvý.

Váš názor nás zaujíma!

Zavrieť