Aby ste u nás nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Rozumiem

Menu
4Home Poradíme vám Články Tipy pre interiér Inšpirácia pre bývanie 2012

Inšpirácia pre bývanie 2012

31. 01. 2012 | Ako to už býva, každý rok nám prináša veľa nových módnych, farebných a štýlových trendov a to nielen na poli módy, ale nie je to výnimkou ani v oblasti bývania a interiérov. A aké sú inšpirácie pre tento rok?

V tohtoročných trendoch pre bývanie môžeme vysledovať dva hlavné smery:
  • nestarnúce prírodné materiály, farby aj vzory
  • biela v kombinácii s pastelovými farbami

Prírodné farby a motívy

Prírodné farby, materiály a vzory symbolizujú pokoj a harmóniu a v bytovom dizajne mali zelenú už v minulých rokoch. Tento rok inšpirácia prírodou pretrváva.

Môžete preto vybaviť Váš domov širokou škálou farieb od bielej, krémovej, medovej a žltej cez odtiene zelenej (najmä svetlo jarná), až po hnedú a sivú. Pridať môžete korálovo červenú, ktorá je farbou číslo 1 pre tento rok.

Nemusíte sa báť ani kombinácie s klasickou čiernou (čierno-biele kombinácie zostávajú aj tento rok v trende), fialovou či modrou. Prírodne ladené bývanie síce väčšinou nevyniká prehnanou extravagantnosťou (to samozrejme záleží len na Vás), zato pôsobí príjemne a harmonicky.

Pokiaľ ide o motívy, aj tu je na prvom mieste príroda. Na doplnkoch i stenách (tapetách a samolepkách na stenu) sa budú hojne objavovať vzory listov, kvetov, ale aj zvieracie či etno motívy. Môžete sa tak nechať inšpirovať pokojným zeleným lesom, rozkvitnutou lúkou, ale napríklad aj Afrikou.

Nábytok a doplnkyRatanová taburetka

Prím hrajú v tohtoročných trendoch bývania tiež prírodné materiály - predovšetkým drevo a kameň, či už pri nábytku alebo bytových doplnkoch. Drevený nábytok z masívu mal v bytovom dizajne vždy svoje miesto a to najmä vďaka svojej trvanlivosti. Aj tu sa kladie dôraz skôr na prírodné farby - najmä odtiene hnedej.

Hlavným prvkom vybraného nábytku by však mala byť najmä funkčnosť a variabilita. Nemusíte sa však obmedzovať len na klasické masívne drevo. Požiadavku na prírodné materiály Bavlnené obliečky Salomaspĺňa tiež napríklad ratanový nábytok, ktorý znovu získava na obľube, alebo trendový nábytok s bambusovým drevom.

Pokiaľ ide o doplnky, môžete použiť obliečky, vankúše, deky či prikrývky v ľubovoľných prírodných farbách, rovnako ako napríklad drevené sošky či dekorácie z kamienkov, ktoré dotvoria tú správnu harmonickú atmosféru. Zabudnúť nesmieme ani na kvety a rastliny - kúsok naozajstnej prírody.

Príroda v kúpeľniBambusové uteráky

Trend inšpirácie prírodnými materiálmi a farbami sa drží aj v kúpeľniach. Ideálny je kúpeľňový nábytok ladený do neutrálnych či teplejších farieb a dnes už nie je problém zohnať nábytok vyrobený z kvalitného a odolného dreva.

Ani doplnky sa nemusia prírodným materiálom vyhýbať - čo napríklad obľúbená kombinácia keramiky a bambusového dreva? Do prírodnej farebnosti možno samozrejme bez problémov doladiť aj uteráky a kúpeľňové predložky.

Izbová lampičkaPastelové farby a biela

Druhý smer, ktorý sa v tohtoročných inšpiráciách pre bývanie objavuje, poteší priaznivcov farebnejších interiérov. Kladie dôraz na jednoduchosť, pokiaľ ide o štýl a farebnosť nábytku i stien - dominantou je biela farba. Biely nábytok je vhodný ako lesklý tak aj s matným povrchom, môže byť trendy aj v kombinácii s tmavo či svetlo hnedými prvkami. Jednoduchá čistá klasika.

Doplnky a dekorácie však môžu hýriť farebnosťou. Fantázii sa medze nekladú a hitom v bývaní sú pre tento rok pastelové farby vo všetkých odtieňoch. Nemusíte sa tak nijako obmedzovať a zvoliť svoju obľúbenú farbu, alebo sa nechať inšpirovať.

Hlavnými tohtoročnými trendami sú svetlozelená, fialová, oranžová, žltá či modrá. Nie je tak problém vyhliadnuť si farbu a nasťahovať si ju do interiéru v podobe veselej lampičky, farebného koberčeku, vankúšika alebo pohodlnej obliečky.Bavlnené obliečky Bodky

Samozrejme nemusíte každý rok premaľovávať a presťahovávať celý byt podľa toho, čo je práve v móde. Každoročné nové trendy v bývaní udávajú smer hlavne dizajnérom, aby vedeli, kam sa ten ktorý rok zamerať so svojou tvorbou.

Môžu však slúžiť aj ako inšpirácia ak práve budujete nové bývanie alebo túžite po nejakej zmene. Dôležité však je, aby ste sa vo svojom domove cítili pohodlne Vy a nezáleží na tom, či je zariadený podľa moderných trendov alebo nie.

action banner
feedback
NEWSLETTER
VÁŠ NÁZOR

Nenechajte si ujsť novinky a špeciálne ponuky.

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru a o všetkom sa dozviete ako prvý.

Váš názor nás zaujíma!

Zavrieť