Aby ste u nás nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Rozumiem

Menu
4Home Poradíme vám Články Tipy pre interiér Psychológia farieb v interiéri

Psychológia farieb v interiéri

09. 01. 2012 | Pôsobenie farieb na ľudskú psychiku je dokázané dlhoročnými výskumami aj praktickými skúsenosťami. Ak sú tieto poznatky o psychológii farieb zohľadnené v interiéri, potom je viac než pravdepodobné, že každá miestnosť splní aj tie najväčšie nároky na svoje využitie.

S novým rokom niektorí z nás možno premýšľajú o nejakých zmenách vo svojom živote. Prečo nezačať napríklad s interiérom vášho bytu či domu? Domov je miestom, kde by sme sa mali cítiť ... skrátka ako doma. Preto je dôležité zariadiť si farby v interiéri, tak aby nám v ňom bolo príjemne, čo však neznamená, že sa budeme vždy riadiť výhradne naším vkusom. Môžeme milovať čiernu farbu, ale v čiernom interiéri sa asi nebudeme cítiť najlepšie. Farby majú veľký vplyv na ľudskú psychiku a tak by sme mali prihliadať na to, akú farbu si kam nasťahujeme.

Pôsobenie farieb v interiéri

Najviac na nás farby pôsobia na veľkých plochách - teda na stenách miestností. Ladiť steny do rôznych farieb je v súčasnej dobe veľkým hitom, ale musíme si uvedomiť, že zvolená farba v interiéri bude silno ovplyvňovať našu náladu a pocity.

Farebná úprava interiérov má vplyv na rozptýlenie svetla a tiež dokáže opticky zmenšiť či zväčšiť priestor. Preto je nutné pri výbere odtieňa a intenzity farby prihliadnuť k tvaru, veľkosti a polohe miestnosti k svetovým stranám a tiež ako svetlá alebo tmavá je miestnosť a pôsobenie dopadajúceho svetla v rôznu dennú dobu. Napríklad do tmavších, horšie osvetlených miestností sa nehodia steny v tmavých odtieňoch.

Vhodnosť farieb je v jednotlivých miestnostiach určená prevažujúcou funkciou izby. Psychológia farieb vraví, že do miestností, kde je potrebné vyvíjať nejakú činnosť a interakcie s ostatnými, by nemali prísť príliš Prikrývka na posteľstudené farby a naopak do izieb určených na relaxáciu a odpočinok sa nehodia sýte teplé farby.

Ale nemusíte sa obmedzovať len na farebnosť stien - farebného pôsobenia v interiéri možno docieliť tiež vhodne farebne doladenými doplnkami či nábytkom. Napríklad spálňu bez problémov vyladíte správne vybranou posteľnou bielizňou, kúpeľňu farebne zladenými kúpeľňovými doplnkami. A aké farby zvoliť do ktorej miestnosti?

Základné významy farieb

Najskôr sa zoznámime so základnými významami farieb, aby sme vedeli aké bude primárne pôsobenie farby v interiéri na našu psychiku:

  • žltá - optimistická, pôsobí veselo a otvorene, povzbudzuje, oslobodzuje, prináša uvoľnenie, stimuluje intelekt
  • oranžová - kreativita, veselosť, hravosť, stabilita, istota, teplo
  • zelená - upokojuje a chráni, spojená s prírodnou energiou, vyvoláva pocit bezpečia a stability, podporuje kreativitu
  • modrá - farba intelektu, mieru a rozjímania, znamená pokoj, dôveru, vyvoláva predstavu oblohy a vzduchu, ticha a túžby, upokojuje myseľ, podporuje intelektuálne myslenie
  • červená - vzrušujúca, energická, prudká až náruživá, teplo, dobrodružstvo
  • fialová - tajomnosť, zmysel pre duchovné záležitosti, osobitá, náročná
  • ružová - farba nehy, jemnosti a oddanosti
  • hnedá - spojená s predstavou istoty a poriadku, domova, dôveryhodnosť, spoľahlivosť
  • čierna - neutrálna farba, vo väčšom množstve evokuje smútok
  • biela - neutrálna farba, zvyšuje účinky ostatných farieb spektra, spojená s predstavou nevinnosti a čistoty, oslobodenie

Podrobnejšie informácie k psychologickému významu jednotlivých farieb nájdete aj v článku na wikipédii.

Bavlnené obliečky BodkyFarby v jednotlivých miestnostiach

Čierna a biela sú neutrálne farby a teda kombinovateľné so všetkými ostatnými farbami. Pokiaľ ide o čiernu, tá je podľa psychológie farieb vhodná skôr ako doplnok a nemala by v interiéri prevažovať, aby nepôsobila depresívne. Naopak hnedá farba evokuje pocit pohodlia a domova. Nehodí sa síce na steny, zato je vhodná najmä k nábytku a môže zútulniť i chladne pôsobiacu miestnosť.

Spálne

Spálňa je najmä miestom pre odpočinok, nemali by jej preto dominovať výrazné a krikľavé farby. Najvhodnejšou farbou je modrá, ktorá upokojuje celý organizmus, spôsobuje pokles tlaku a pomáha nám relaxovať. Niekedy je však potrebné vykompenzovať jej chladnosť, najmä ak ju použijeme na stenách. To možno docieliť jej kombináciou s tlmenejšími odtieňmi červenej, ktorá miestnosť prehreje a pôsobí ľahko povzbudivo.Izbová lampička

Vhodné sú aj svetlejšie odtiene zelenej, ktorá upokojuje, dodáva novú energiu a zároveň v interiéri pôsobí veľmi priaznivo, ak sa miestnosť nachádza v hlučnejšom prostredí. Zakázaná ale nie je ani mystická, meditačne tmavšia fialová, ktorá navodí tajomnú atmosféru a pohodovo pôsobí tiež ružová, je však potrebné dbať na to, aby izba nepôsobila príliš presladene.

Nevhodné sú naopak výrazné, krikľavé odtiene červenej alebo žltej farby, ktoré pôsobia povzbudivo na organizmus a mohli by nám tak narušovať spánok. Vplyv na náš odpočinok tu má samozrejme tiež vhodne doladené doplnky a obliečky. Veľmi príjemne pôsobia aj moderné farebné samolepiace dekorácie na stenu, ktorými vyzdobíte nielen spálňu.

Prezrite si našu ponuku posteľných obliečok v rôznych farbách.

Pruhované voályObývacia izba

Obývacia izba väčšinou býva stredom celého bytu, kde sa schádza celá rodina po náročnom dni v škole a v práci, a miestom, kam pozývame návštevy. Preto by mala pôsobiť veselou a prívetivou atmosférou, čoho docielite najmä použitím teplejších farieb ako je oranžová alebo žltá. Hodí sa aj svetlejšia zelená, alebo skôr žltozelená. Vhodné je tiež vybaviť izbu nábytkom či doplnkami v hnedej farbe - izba tak bude pôsobiť naozaj domácky a príjemne. Dôležitá je aj farba závesov a záclon.

Kuchyňa a jedáleňFarebný kuchynský nôž

V kuchyni, prípadne jedálni sa rozhodne nemusíte vyhýbať sýtejšími farbám. Pri nábytku sa nemusíte báť ani modernej čiernej, ak je kompenzovaná farebnosťou stien či doplnkov. Dnes už nie je problém zohnať riad a kuchynských pomocníkov v širokej škále farieb. Je tu vhodná napríklad zelená, žltá, Keramické panvicečervená alebo napríklad oranžová, ktoré podporujú chuť k jedlu a pôsobia dobre na trávenie. Naopak do kuchýň a najmä potom do jedální nie je odporúčaná modrá farba, ktorá tlmí a pomáha udržať hladné chúťky na uzde.

Skúste svoje varenie rozžiariť napríklad farebnými nožmi z japonskej uhlíkovej ocele.

KúpeľňaLuxusné bavlnené uteráky Diana

Kúpeľňu si môžete farebne doladiť podľa chuti a ľubovôle. V studených farbách zdôrazníte jej čistotu a hygienickosť, ale bude pôsobiť trochu stroho (skôr mužsky), teplé farby naopak zapôsobí domácky a útulne. Ak by ste napríklad chceli trochu pozdvihnúť kúpeľňu vyladenú do studených farieb, môžete skúsiť pridať drevený nábytok a uteráky v teplejších farbách.

Závesový panel AztékPracovňa

V pracovni by sme nemali používať farby vyložene tlmiace, ale ani príliš výrazné, ktoré by rozptyľovali našu pozornosť. Použiť môžete farby, ktoré pôsobia inšpiratívne - napríklad oranžová, zelená alebo modrá. Pri modrej farbe však pozor, aby miestnosť nepôsobila príliš studeno, v takom prostredí by sa Vám nepracovalo dobre. Vhodnou farbou je tiež zelená, ktorá oslabuje našu citlivosť voči hluku, pomôže nám sa tak lepšie sústrediť na prácu. Pestrejšej farebnosti sa nemusíte báť ani pri nábytku a závesoch.

Detská izba

Izby pre deti sú asi najkomplikovanejšími miestnosťami, pretože musia spĺňať hneď niekoľko požiadaviek naraz. Musia deti stimulovať k učeniu a podporovať kreativitu, ale na druhú stranu tiež tlmiť, aby sa im dobre odpočívalo. Samozrejme musíme prispôsobiť výber farieb ich veku. Menším deťom je vhodné do izby umiestniť výraznejšie a sýtejšie farby, ktoré podporia fantáziu, kreativitu a učenie. S pribúdajúcim vekom sa vyvíjajú aj nároky a želania dieťaťa a farebnosť sa posúva viac k tlmenejším farbám.Detské bavlnené obliečky Snehulienka

Všeobecne je vhodné vyhnúť sa agresívnym a sýtym odtieňom, najmä na väčších plochách. Vhodná je naopak kombinácia svetlejších farebných odtieňov s doplnkami v sýtejších farbách. Možno tiež farebne oddeliť časť určenú na spanie a odpočinok.

Detský vankúšikSamozrejme budete deťom ťažko vnucovať farbu, ktorá sa im nebude páčiť, ani tak by sa v izbe necítili dobre. Vhodné sú však teplejšie odtiene - napríklad žltá, červená, svetlo zelená, použiť môžete aj modrú a kontrastné kombinácie týchto farieb s bielou; pre dievčatká sa hodí aj ružová. Ako u spální i tu má veľký vplyv správny výber farby nábytku a obliečok.

Prezrite si našu ponuku detských posteľných obliečok.

action banner
feedback
NEWSLETTER
VÁŠ NÁZOR

Nenechajte si ujsť novinky a špeciálne ponuky.

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru a o všetkom sa dozviete ako prvý.

Váš názor nás zaujíma!

Zavrieť