Aby ste u nás nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Rozumiem

Menu
4Home Poradíme vám Články Kúpeľňa Uteráky a čo nám prezradí ich gramáž

Uteráky a čo nám prezradí ich gramáž

29. 02. 2012 | Či už nakupujeme uteráky a osušky v kamenných obchodoch alebo napríklad na internete, vždy sa stretneme so základným technickým parametrom a to je gramáž. Čo ale tento pojem pre nás znamená a ako si podľa neho uteráky či osušky vyberať?

Nádherne mäkké a savé uteráky - z čoho sú?

K výrobe uterákov a osušiek sa v dnešnej dobe používa takmer výhradne bavlna, či už v základnej podobe, ako bio bavlna alebo jej veľmi obľúbená kombinácia napríklad s bambusovými vláknami - tie dodajú uteráku alebo osuške vlastnosti, ktoré samotnej bavlne chýbajú a to lesk a antibakteriálne schopnosti. Z týchto materiálov sa potom vyrábajú tzv. slučkové tkaniny. Sú to trojrozmerné textílie, kde tretí rozmer tkaniny tvoria kľučky z osnovných nití nad alebo pod plochou základnej tkaniny. Vďaka tomu sú uteráky a osušky mäkké, nadýchané a majú vynikajúcu savosť. Každý materiál sa však na trhu objavuje vo vyššej i nižšej kvalite a tú je možné hodnotiť na základe celého radu ukazovateľov.

Čím vyššia gramáž uterákov, tým lepšie

Základným ukazovateľom kvality všetkých látok či už uterákov, osušiek alebo napríklad posteľnej bielizne, je práve merná hmotnosť, označovaná ako "gramáž". Tá vyjadruje hmotnosť (v gramoch) jedného štvorcového metra látky. Je samozrejmé, že s rastúcou gramážou tkaniny rastie aj kvalita látky, čiže čím je uterák ťažší, tým viac bavlny obsahuje.

Čím vyššia gramáž, tým je uterák alebo osuška príjemnejšia, savejšia, tvarovo stálejšia, hebkejšia na dotyk a oveľa viac odolná proti mechanickému poškodeniu. Kvalitnejšie uteráky spoznáme ľahko už na dotyk, údaje o gramáži by však mali byť dostupné pri každom predávanom výrobku, najmä v internetových obchodoch, aby sme nekupovali takpovediac "mačku vo vreci".

Kvalita uterákov verzus ich cenaLuxusné bavlnené uteráky

Gramáž kvalitných uterákov a osušiek sa pohybuje od 420 - 450g/m2, pri tých luxusných s najvyššou kvalitou potom môže dosahovať až hodnôt okolo 800g/m2 (pri pracovných a kuchynských utierkach bývajú požiadavky na gramáž samozrejme nižšie). To však neznamená, že uteráky či osušky s gramážou nižšou ako 400g/m2 sú priamo nekvalitné, sú len kvalitné menej.

Prejaví sa to najmä na sile látky - je samozrejme o niečo tenšia. Tiež sa stáva, že sa uterák rýchlejšie opotrebuje praním (samozrejme, vždy je nutné dodržiavať pokyny pri každom výrobku). Kvalita uterákov a osušiek sa však tiež odráža v ich cene, preto ak si potrpíte na tú najvyššiu kvalitu, zaplatíte za to tiež zodpovedajúcu sumu. Rovnako ak chceme ušetriť, musíme počítať s tým, že nedostaneme ten najnadýchanejší a najmäkší uterák na trhu.

action banner
feedback
NEWSLETTER
VÁŠ NÁZOR

Nenechajte si ujsť novinky a špeciálne ponuky.

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru a o všetkom sa dozviete ako prvý.

Váš názor nás zaujíma!

Zavrieť