Aby ste u nás nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Rozumiem

Menu
4Home Poradíme vám Články Záhrada a dielňa Práce na záhrade v marci

Práce na záhrade v marci

08. 03. 2012 | Jar nám klope pomaly na dvere a záhrady sa prebúdzajú k životu. A aj keď poctiví záhradkári venovali starostlivosť svojej záhrade i v zime, až teraz nastane raj pre každého, kto sa rád "vŕta v hline". Ako svojej záhrade najlepšie popraje jemné prebudenie zo zimného spánku?

Jarné upratovanie na záhrade

Nielen domov, ale aj naša záhrada potrebuje po zime upratovanie, aby nám rastliny a kvety spokojne rástli a kvitli. Nielen v okrasnej záhrade dôkladne vyčistíme okolie od opadaného lístia a buriny, zbavíme rastliny suchých, napadnutých a zhnitých listov rastlín, aby sme dali priestor tým novým, zdravým. Od prebytočného lístia očistíme tiež trávnik, aby nám krásne rástol.

Všetky rastliny v záhrade ocenia vlahu, najmä ak ju nemôžu získať z topiaceho sa snehu alebo dažďa a obzvlášť po suchej zime. V teplejšom počasí preto môžeme celú záhradu dôkladne zalievať.

Okrasná záhrada - trvalky potrebujú slniečko

Dôležité je sledovať vývoj teplôt v marci. Vzduch sa síce už otepľuje a do tvárí sa nám opiera slniečko, ale ešte stále - najmä v noci - hrozia mrazy a tie môžu na záhrade napáchať zlo. Všímame si najmä chúlostivých rastlín a trvaliek na okrasnej záhrade, ktoré sme chránili pred mrazom čečinou alebo napríklad netkanou textíliou. Trvalky potrebujú po vyčerpávajúcej zime dostatok slniečka, ktoré je pre ne veľmi prospešné. Záhradné rukaviceMôžeme ich teda na záhrade začať pomaly odkrývať, ale ak stále hrozia mrazy, neodkrývame chúlostivejšie trvalky definitívne a za každú cenu, aby nám ešte nepremrzli. Pri priaznivom počasí si nájdeme čas na vysádzanie nových trvaliek a okrasných rastlín, aby sa nám záhrada neskôr rozžiarila.

Pre bohatý kvet zrežeme okrasné živé ploty, tie skoro kvitnúce však zrezávame až po odkvitnutí. Ak Vašu okrasnú záhradu zdobia ruže, môžete ich tiež začať zostrihávať. Vždy si zistite, čo presne práve Váš typ ruží potrebuje k tomu, aby Vám krásne vykvitli. Za priaznivého počasia už z nich tiež môžeme odstrániť ochranu proti mrazu. Prihnojujeme je až koncom marca.

Záhradné nožniceOvocná záhrada - rez aj výsadba

V záhrade nastáva čas dokončiť starostlivosť o vyrastené stromy- rezom ovocných stromov a tiež je vhodná doba pre výsadbu nových. S rezom ovocných stromov - najmä jadrovín - začali usilovní záhradkári už vo februári. V tomto období zvyčajne vykonávame v záhrade viac druhov rezu. Pri mladších stromčekoch do piatich rokov je to rez výchovný, ktorý dáva základ budúcej korune pre správny tvar a vzdušnosť. Omladzovací rez vykonáme naopak u starších stromov, ktoré už prestávajú plodiť. Omladzovacím rezom ovocných stromov vytvoríme priestor pre nové plodné vetvy.

Výsadba nových stromov do ovocnej záhrady potrebuje svoj čas. Jamy si pripravíme hneď, akonáhle začne rozmŕzať pôda. Potom ich musíme nechať aspoň týždeň odvetrať, aby sa pôda dostatočne okysličila. Broskyne a marhule vysádzame až koncom mesiaca. Ak stále hrozia mrazy, prihrnieme ku koreňom slamu, aby sme stromčeky ochránili.

V ovocnej záhrade nesmieme zabudnúť ani na starostlivosť o drobné ovocie. Záhony jahôd vyčistíme, okopeme, pohnojíme a dostatočne zalejeme. Zrežeme egreše, ríbezle a maliny. Krátke výhony maliníka odstránime hneď pri kraji. A môžeme sa tešiť na šťavnaté ovocie do koláčov.Vtáčia búdka

TIP! Na stromy v záhrade umiestnime nové vtáčie búdky, prípadne opravíme a vyčistíme tie staré - blíži sa čas hniezdenia a vtáčiky čistý "domov" určite uvítajú.

Pazúrik s násadouZeleninová záhrada

V zeleninovej záhrade je marec mesiacom prvých výsevov. Pohnojíme záhony a okrem petržlenu a mrkvy, ktorú usilovní záhradkári mohli siať priebežne podľa podmienok už od konca novembra, pokračujeme výsevy šalátov (koniec marca), reďkoviek, paštrnáku, kalerábu a špenátu. V druhej polovici marca môžeme na záhrade siať jarné reďkovky a vysádzať jarný cesnak.

Jednotlivé druhy zelenín na záhonoch v záhrade striedame - rovnaký druh zeleniny na rovnaký záhon smieme zasadiť najskôr za tri roky. V prípade chladného počasia zakryjeme záhony, aby sme ich ochránili pred mrazom. Do výsevných hrantov vysievame zeler, paradajky a papriku.

Izbové rastlinyZavlažovač do kvetináča

Tiež izbové rastliny prezimujúce v bytoch sa prebúdzajú a nastáva čas pre ich presádzanie, prípadne zrezanie. Ak ste rastliny zazimovali v chladnejšej miestnosti, do tepla ich premiestňujte pozvoľna. Pretože väčšina z nás má doma viac rôznych druhov izbových rastlín, vopred si zistíme, kedy je najvhodnejšia doba na presadenie jednotlivých druhov, ktoré doma pestujeme. Presádzať by sme mali vždy do o 2 cm väčšieho kvetináča, začneme ich tiež pozvoľna prihnojovať.

Pomôcky pre starostlivosť vašu záhradu a iné vychytávky nájdete v kategórii Záhradnické potreby.

action banner
feedback
NEWSLETTER
VÁŠ NÁZOR

Nenechajte si ujsť novinky a špeciálne ponuky.

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru a o všetkom sa dozviete ako prvý.

Váš názor nás zaujíma!

Zavrieť