Aby ste u nás nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Rozumiem

Menu
4Home Poradíme vám Články Zaujímavosti, tipy, sviatky Puzzle - malé dieliky, ktoré dokážu zblížiť celú rodinu

Puzzle - malé dieliky, ktoré dokážu zblížiť celú rodinu

12. 04. 2012 | Poznáte to napätie pri hľadaní rohového dielika, o ktorom ste presvedčení, že sa stratil? Alebo naopak vôbec nechápete, prečo sú puzzle tak návykové a dokážu osloviť nielen deti, ale aj ich rodičov a dokonca aj starých rodičov? Puzzle patria medzi najobľúbenejšie hry 21. storočia. Viete ale, ako a prečo tento fenomén vznikol?

Označenie týchto skladačiek pochádza z anglického slova puzzle (čítané "pazl"), ktoré vo všeobecnosti označuje akúkoľvek skladačku, rébus, hádanku alebo záhadu. A z Anglicka pochádza nielen slovo, ale aj samotné skladačky.

Prvé puzzle sa rozrezávali stolárskou pílou

Prvé zmienky o tomto fenoméne pochádzajú zo starovekej Číny, avšak za prvého tvorca je považovaný Angličan John Spilbury. Londýnsky rytec a kartograf dostal revolučný nápad ako si uľahčiť vyučovanie zemepisu.

Vytlačenú mapu nalepil na tenkú mahagónovú dosku a následne ju stolárskou pílkou rozrezal pozdĺž hraníc jednotlivých štátov. V roku 1760 tak vytvoril originálnu vzdelávaciu hru, ktorá sa ako vyučovacia metóda rozšírila po celom Anglicku a čoskoro bola uplatňovaná aj na výučbu iných predmetov.

Nevídaný boom puzzle v 20. storočíPuzzle Mapa sveta

Mimo Anglicka sa puzzle rozšírili až v druhej polovici devätnásteho storočia. Využitie lupienkových pil potom umožnilo presnejšiu výrobu dielikov puzzle. Novinkou bolo aj rozrezávanie obrázkov na kúsočky, ktoré nezodpovedali tvarom vyobrazených motívov - takmer, ako je tomu dnes. Tým sa skladačky síce stali namáhavejšími, ale aj väčšou výzvou a zábavou.

So strojovou výrobou, ktorá sa začala na začiatku dvadsiateho storočia, došlo k masovému šíreniu a vyššej popularite puzzle. Strojová výroba mala totiž za následok aj zníženie jeho ceny a tým ľahšiu dostupnosť.

Kto si trúfne na zloženie 32.000 dielikov?

Všetci určite poznáme klasické puzzle s typicky tvarovanými dielikmi. Tie sa vyrábajú v rôznych veľkostiach od malých jednoduchých pre deti, cez klasické, najbežnejšie o Puzzle Tigrí rodinaveľkostiach 500, 1000, 1500 a 2000dielikov.
Náročnejší "skladačí" potom môžu zohnať aj motívy zložené z 3000, 4000, 6000 alebo dokonca 8000 dielikov. Najväčší sériovo vyrábané puzzle má veľkosť dokonca 32 000 dielikov - to už je ozajstná výzva!

Najväčšie puzzle bežne zohnateľné u nás má 24000 dielikov a rozmery 428 x 157 cm! Nesie príhodný názov "Život" a je na nich vyobrazená koláž prírodných motívov - voda, vzduch, zvieratá, vesmír ...Podložka pod puzzle

Náš tip! Skladáte puzzle a neviete kam ich odložiť, aby sa Vám už postavená časť nerozbila? Vyskúšajte praktickú podložku pod puzzle.

Pokiaľ ide o motívy, rozhodne máte z čoho vyberať. Môžete si zložiť puzzle s roztomilými zvieratkami, motívy známych svetových miest, pokojnými krajinkami alebo trebárs reprodukciami slávnych výtvarných diel.

Vyberte si svoj obľúbený motív z našej ponuky puzzle na eshopu.

3D puzzle Big BenPuzzle sú už tradične aj obľúbenou bytovou dekoráciou. Kto by sa nerád pochválil, keď už si so skladaním dal toľko práce? A dvojnásobne tento fakt platí o relatívnej novinke - 3D puzzle. To väčšinou vyobrazuje nejaké obľúbené dominanty svetových miest ako je Eiffelova veža alebo londýnsky Big Ben. Po zložení môžu byť efektnou dekoráciou vystavenou na Vašej poličke.

Puzzle lámu rekordy po celom svete

Najväčšie puzzle na svete bolo zložené 28. septembra 2008 v nemeckom meste Ravensburg. Skladania sa zúčastnilo cez 15 tisíc ľudí, ktorým to zabralo štyri a trištvrte hodiny. Celé puzzle malo 1 076 280 dielikov a zabralo plochu okolo 600 m2.Puzzle Život

Rekordy lákajú samozrejme ľudí po celom svete, tak nie je divu, že aj v Čechách máme svoju rekordérku. Anna Počarovská zbiera a skladá puzzle už 20 rokov a vlastní najväčšiu zbierku puzzle v Čechách. Pustila sa aj do najväčšieho puzzle zohnateľného u nás s názvom "Život", ktoré sa skladá z 24000 dielikov - strávila nad ním skoro tri mesiace.

Chceli by ste si to tiež skúsiť? Puzzle Život nájdete v našom eshope.

action banner
feedback
NEWSLETTER
VÁŠ NÁZOR

Nenechajte si ujsť novinky a špeciálne ponuky.

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru a o všetkom sa dozviete ako prvý.

Váš názor nás zaujíma!

Zavrieť