Aby ste u nás nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Rozumiem

Menu
4Home Poradíme vám Články Zaujímavosti, tipy, sviatky Spokojní domáci miláčikovia: starostlivosť o srsť

Spokojní domáci miláčikovia: starostlivosť o srsť

24. 07. 2012 | Domáci miláčikovia sú radosť aj starosť. Starostlivosť o ich zdravie a pohodlie je veľmi dôležitá. Všetci, ktorí máme doma nejaké chlpaté zvieratko, sa samozrejme zo všetkých síl snažíme, aby bolo zdravé a tiež spokojné. S tým je spojená jedna dôležitá vec a tou je správna starostlivosť o srsť.

> Starostlivosť o srsť psa
> Starostlivosť o srsť mačky

Starostlivosť o srsť psa - len poškrabkať za uchom nestačí

Keď milosťpán musí do vane

Jednou z prvých otázok, ktorá sa pri starostlivosti o srsť nášho zvieratka naskytne, je problematika kúpania.

Ako často a či vôbec psa kúpať je často dané jeho plemenom. Každé vyžaduje trochu inú starostlivosť a zaobchádzanie, preto je pri kúpaní psa dobré, si všetky informácie zistiť vopred, aby sme vedeli, čo nás čaká. Všeobecne však platí, že príliš časté kúpanie psov je skôr na škodu.

Pri kúpaní zvieraťa používajte špeciálne šampóny určené priamo pre psov, ktoré rešpektujú potreby ich pokožky a tiež prispievajú k správnej starostlivosti o srsť. K dispozícii máte naozaj široký výber šampónov s rôznymi Šampón s jojobovým olejompriaznivými účinkami. A ako čerešnička na torte sa v poslednej dobe na trhu objavili aj šampóny pre špeciálnu starostlivosť o bielu (svetlú) a čiernu srsť. Pokiaľ máte doma psa, ktorý nemá rád vodu, určite vyskúšajte suchý šampón.

Šampón pre čiernu srsťNa kúpanie bez šampónu, v prírode, sa samozrejme obmedzenie nevzťahuje. Len je nutné dbať na to, aby bolo na kúpanie primerané počasie a mať po ruke vždy uterák, aby ste mohli srsť svojho psíka ihneď riadne vysušiť a očistiť. Výborne poslúžia aj špeciálne vysúšacie rukavice.

Aby srsť krásne vyčesaná bola

Najlepšie je zohnať si na vyčesávanie špeciálnu kefu určenú priamo pre psov. Stačí len vybrať ten správny typ, ktorý bude vášmu psíkovi vyhovovať. Určite stoji za to vyskúšať profesionálny hrebeň - Furminator. Jednoducho pomôže zbaviť sa starej srsti a podsady a výrazne zredukuje pĺznutie.FURminator

Ak máte doma:

  • Psa s kratšou srsťou

U psov s klasickou srsťou (rovná, hladká, kratšia) postačí kúpanie šampónom dokonca len dvakrát do roka (samozrejme sa to môže líšiť plemeno od plemena).

U plemien s klasickou srsťou stačí vyčesávať raz týždenne, ale každodenným česaním tiež nič nepokazíte. Ak sa to vášmu psovi páči, tým lepšie. V období pĺznutia je potreba vyčesávať častejšie.

  • Psa s dlhšou srsťou

Trochu zložitejšiu starostlivosť o srsť aj častejšie kúpanie vyžadujú plemená s dlhou, kučeravou a hodvábnou srsťou. Tú je potreba kúpať trochu častejšie, aj ďalšia následná starostlivosť je zložitejšia. Majitelia dlhosrstých Šampón pre ľahké rozčesávanieplemien ocenia šampón pre ľahké rozčesávanie.

Vyčesávanie srsti je u dlhosrstých plemien veľmi dôležité. Pravidelné česanie pomáha udržiavať srsť hebkejšiu a lesklejšiu, nestrapatú a upravenú. Dlhosrsté plemená a plemená so špeciálnou srsťou vyžadujú česanie každý deň.

  • Psa s citlivejšou pokožkou

Pre psov s citlivejšou pokožkou sa hodí šampón s aloe vera alebo s jojobovým olejom, ktorý vyživuje a má upokojujúce účinky.

Starostlivosť o srsť mačky - ktorá pradie blahom

Kúpeľ len v najnutnejšom prípadeŠampón pre mačky

Starostlivosť o srsť mačiek je v mnohých smeroch o niečo jednoduchšie. Mačky sú považované za veľmi čistotné zvieratá a základnú údržbu svojej srsti zvládnu napospol bez problémov samy. Ich kúpanie teda nie je nevyhnutné. Nehľadiac na to, že väčšina mačiek vodu rovno dvakrát nemusí. Ak však máte doma vodného nadšenca, nemusíte mu v kúpeľoch brániť.

Inak je tomu však u mačiek dlhosrstých, najmä ak máte doma výstavnú mačku. Kúpanie nie je síce úplne nevyhnutné, ale niekedy je jednoducho potrebné. Rovnako ako u psov, je dôležité použiť špeciálny šampón určený pre mačky. Aj tu máte na výber, základom je však univerzálny šampón pre všetky mačky a špeciálne šampón pre dlhosrsté mačky, ktorý uľahčí rozčesávanie.

Kefa na psov a mačkyPre učesaný a hebký kožúšok

Česanie je však oproti kúpeli o niečo dôležitejšie. Najmä teda u mačiek s dlhou srsťou. Tie je potreba česať pravidelne, najlepšie denne. Zamedzí sa tak zachuchvalcovaniu a pomôže zbavovaniu sa starej srsti.

U mačiek s klasickou srsťou máte opäť starostlivosť o niečo jednoduchšiu, pretože ich česanie nie je nevyhnutné. Ak sa to však mačke páči, nie je dôvod to nerobiť. Obzvlášť v období pĺznutia je to len na prospech. Špeciálna kefa zachytí prebytočné chlpy, čím okrem iného pomôže ochrániť váš nábytok. Navyše si užijete milé spoločné chvíle.

NÁŠ TIP! K zdravej a krásnej srsti svojmu miláčikovi dopomôžeme tiež špeciálnymi vitamíny a výživové doplnky.

Parazity všetkých krajín ...Sprej proti kliešťom a blchám

Srsť našich miláčikov bohužiaľ tiež láka veľa parazitov, pred ktorými ich musíme chrániť. Najjednoduchšia je práve prevencia, ktorú najlepšie obstarajú antiparazitné obojky. Hodia sa ako pre psov, tak aj pre mačky a ochránia pred kliešťami a blchami.

Avšak ak sa stane, že prevencia nezabrala, musíme domácich miláčikov parazitov čo najskôr zbaviť. Jednou z možností je zvoliť antiparazitný šampón. Je vhodný, ak vášmu psovi či mačke nevadí kúpanie. Vhodnou alternatívou sú potom antiparazitné spreje alebo špeciálne prostriedky v ampulkách, ktorých aplikácia je spravidla zvieratami najlepšie tolerovaná.

Ako na všadeprítomné chlpy

Mať doma chlpatého kamaráta tiež znamená stretávať sa s množstvom chlpov na nábytku a oblečení. Vždy, keď nastane obdobie pĺznutia, musíme si tým prejsť všetci. Nijako tomu Ochranný autopoťahnezabránime, ale môžeme si aspoň trochu uľahčiť prácu.

Ako už bolo povedané, pravidelné vyčesávanie srsti špeciálnou kefou je rozhodne prínosom. Ďalším krokom je ochrana - najmä nábytku. Ak má váš domáci maznáčik nejaké obľúbené miesto, napríklad na pohovke, dajte mu na neho peknú flaušovú deku, ktorá zachytí väčšinu chlpov a vy ju potom jednoducho vyprášite a vyperiete. Ak so zvieratami cestujete, určite oceníte špeciálny poťah do auta, ktorý ochráni nielen pred chlpmi, ale aj pred špinou.

Starajte sa o srsť vašich miláčikov s pomôckami z nášho eshopu - všetko nájdete v sekcii Chovateľské potreby.

action banner
feedback
NEWSLETTER
VÁŠ NÁZOR

Nenechajte si ujsť novinky a špeciálne ponuky.

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru a o všetkom sa dozviete ako prvý.

Váš názor nás zaujíma!

Zavrieť