Aby ste u nás nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Rozumiem

Menu
4Home Poradíme vám Články Krása a zdravie Tipy pre kvalitný a zdravý spánok

Tipy pre kvalitný a zdravý spánok

05. 03. 2012 | Kvalitný spánok je veľmi dôležitou, avšak vplyvom hektického životného štýlu našej doby tiež veľmi podceňovanou časťou dňa. Spánkom strávime celú tretinu nášho života a jeho kvalita je len a len v našich rukách. Správny matrac i životný štýl urobia svoje.

Spánok je pre každého človeka veľmi dôležitým úsekom dňa. Nielenže umožňuje nášmu telu, aby si oddýchlo, zregenerovalo sa a načerpalo nové sily, ale aj naša myseľ si potrebuje dostatočne oddýchnuť a utriediť nové informácie a zážitky. A čo viac - dostatočne dlhý a kvalitný spánok nás robí krajšími. Čo teda robiť pre zdravý spánok, aby sme sa prebúdzali odpočinutí a krásni?

Správny matrac je základ

Základom zdravého spánku je samozrejme prostredie, v ktorom spíme - najmä posteľ. V prvom rade by sme nemali podceniť výber správneho roštu do postele, matraca a vankúša. Tie musíme vyberať starostlivo, pretože majú zásadný vplyv na naše zdravie a kvalitný spánok.

Kvalitná posteľ by mala byť pevná a dostatočne priestranná, dôležitá je aj výška postele pre pohodlné vstávanie - najmä pre staršie osoby a deti. Ešte dôležitejší je však výber roštu do postele a matraca. Ak sa ráno prebúdzate rozlámaní a s bolesťami chrbta, veľmi pravdepodobne to bude nekvalitným matracom, roštom alebo vankúšom. V dnešnej dobe je možné na trhu zohnať rošty do postele a aj zdravotné matrace, ktoré sa bez problémov prispôsobia i rôznym problémom a zdravotným obmedzeniam. Preto ak zistíte, že dôvodom zlého spánku či nespavosti je práve matrac, nebojte sa investovať a vymeňte ho za nový.

Na čo dať pozor pri výbere matracaObliečky Rosalina

Každý človek je jedinečný a má špecifické požiadavky. Pri výbere matraca musíme vziať do úvahy našu výšku, váhu a samozrejme i zdravotný stav. Preto je ideálne dohľadať si informácie, aký matrac bude práve pre Vás najideálnejší - či klasický penový či pružinový, zdravotný matrac alebo úplne nejaký iný. Samozrejme je potrebné prihliadnuť aj k posteli a najmä roštu do postele, na ktorý budete matrac ukladať. Niektoré typy matracov sú vhodné len na určité druhy roštov. Pokiaľ si nie sme istí, je najlepšie nechať si poradiť od odborníka.

Periny StandardVankúše aj periny pre kvalitný spánok

Ďalším krokom k zdravému spánkuperiny a vankúše. Aj tu Vám dnešný trh vychádza v ústrety. Samozrejmosťou sú periny a vankúše vhodné pre alergikov, ktoré dnes zoženiete v každom obchode. Možno však zohnať aj perovú klasiku a tí náročnejší si môžu vybrať napríklad periny s bambusovým alebo antistresovým povrchom, anatomické vankúše alebo vankúše z pamäťovej peny. Veľmi praktické sú tiež tzv. 4sezónne periny, ktoré Vám poskytnú hneď tri prikrývky v jednom pre rôzne ročné obdobia. Výber je naozaj veľký, dôležité však je, aby ste sa vy vo vybraných perinách cítili príjemne a pohodlne.

Obliečky pre sladké sny

Pre kvalitný a zdravý spánok sú dôležité aj obliečky. Je to tá časť perín, ktorá sa priamo dotýka Vašej kože, preto je hlavné, aby ste sa v nich cítili pohodlne, čo záleží hlavne na materiáli.
Obliečky môžeme na perinách navyše často striedať, môžeme si tak na zimu vybrať iný materiál, ako na leto. Dôležitá je aj farba obliečky, ale asi málokto, by si sám vybral farbu, ktorá by mu nebola príjemná.Obliečky Lucy

Ako vyberať obliečky podľa materiálu si môžete prečítať v našom článku Obliečky včera a dnes.

Televízia v spálni zdravému spánku nesvedčí

Pre kvalitný a zdravý spánok je dôležité tiež to, ako na nás pôsobí miestnosť, v ktorej spíme. Všeobecne platí, že by sme sa mali vyvarovať akejkoľvek elektroniky v spálni a už vôbec si z nej nerobiť pracovňu. Miestnosť by mala byť tichá a pokojná. Hoci televíziu pri posteli by ste dnes našli asi vo viac ako polovici domácností. Dôležitá je aj farebnosť izby. Nemali by sa v nej nachádzať intenzívne výrazné farby, ktoré by mohli rušiť Váš spánok.

Napařovač do mikrovlnnej rúryČo môžeme sami urobiť pre hlboký a pokojný spánok?

Nielen prostredie, v ktorom spíme, má vplyv na kvalitu nášho spánku. Ovplyvňujeme ho tiež sami tým, čo jeme a čo robíme cez deň a hlavne bezprostredne pred tým, než sa uložíme do postele. Existuje niekoľko zásad, ktoré by sme mali pre zdravý spánok dodržiavať.

Posledné jedlo by sme mali konzumovať 2 -3 hodiny pred spaním a nemali by sme jesť nič ťažké ani zle stráviteľné napríklad tučné alebo korenené jedlá. Telo sa trávením takých jedál zbytočne vysiľuje. Vášmu spánku však neprospeje, ani keď pôjdete spať hladní.

Zdravému a hlbokému spánku napomáha každodenné pravidelné športovanie - napríklad joga, jazda na bicykli alebo plávanie. Neuškodí ani prechádzka na čerstvom vzduchu. Náročnú fyzickú činnosť by sme však mali ukončiť 2 hodiny predtým, než sa uložíme do postele k spánku.

Relaxácia bezprostredne pred spánkom je dôležitá pre zbavenie sa stresu a upokojenie po náročnom dni. Nemyslite na prácu a nepríjemné veci. Každému na relaxáciu pomáha niečo iné - môžete skúsiť horúcu kúpeľ, čítať knižku, počúvať pokojnú hudbu alebo si dopriať masáž.

Určite sa Vám bude lepšie zaspávať, keď si v spálni pred spaním dostatočne vyvetráte. Tiež nespite v prekúrenej izbe.Meditačné gule

Ak túžite po pokojnom a hlbokom spánku, najlepšie urobíte, keď sa pred spaním vyhnete kofeínu, nikotínu a väčšiemu množstvu alkoholu - ani jedno spánku neprospieva.

Ak je to možné, dodržujte pravidelný režim - choďte spať a vstávajte v rovnakú hodinu.

Je dobré spať vždy rovnako dlho. Sami najlepšie vysledujete, aký dlhý spánok Vaše telo potrebuje. Ideálna doba je však 6-8 hodín denne. Rozhodne nie je dobré spať kratšiu dobu, pretože potrebujete pracovať a potom to doháňať dvanásťhodinovým spánkom cez víkendy.

Ako na nespavosť

Pri problémoch s nespavosťou často pomáhajú bylinkové čaje. Veľký výber bylinných zmesí na upokojenie a pre ľahšie zaspávanie majú v každej lekárni, kde vám určite radi poradia. Ak dávate prednosť domácej lekárni, môžete si bylinkový čaj urobiť aj sami - vhodná je napríklad medovka alebo ľubovník.

Kozmetická levanduľová sadaNa nespavosť a problémy so zaspávaním je tiež dobrá relaxačná aromatická kúpeľ. Pre ľahšie zaspávanie môžete skúsiť pridať do kúpeľa (alebo na Vaše obliečky) upokojujúce éterické oleje. Vôňa niektorých byliniek Vás dokáže spoľahlivo ukolísať k spánku. Proti nespavosti blahodárne pôsobí napríklad harmanček alebo medovka, v súčasnosti je však najobľúbenejšia levanduľa, ktorá upokojuje nervy a znižuje tlak.

Rada na nespavosť od našich babičiek - teplé mlieko s medom. Asi nepomôže každému, ale za skúšku nič nedáte.

Skúste si pustiť upokojujúcu, relaxačnú hudbu, alebo napríklad CD s upokojujúcimi zvukmi prírody, rozhodne sa nesnažte zaspávať pri televízii. Tá síce pravdepodobne zapôsobí, ale Váš spánok rozhodne nebude pokojný a uvoľňujúci.

Ak nemôžete v posteli zaspať, nesnažte sa o to za každú cenu. Najlepšie urobíte, ak na chvíľu vstanete a budete sa venovať nejakej nenáročnej monotónnej činnosti a zaľahnite, až sa dostaví únava. Rozhodne však nesadajte k počítaču, to by malo skôr opačný účinok!

action banner
feedback
NEWSLETTER
VÁŠ NÁZOR

Nenechajte si ujsť novinky a špeciálne ponuky.

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru a o všetkom sa dozviete ako prvý.

Váš názor nás zaujíma!

Zavrieť