Aby ste u nás nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Rozumiem

Menu
4Home Poradíme vám Články Záhrada a dielňa Záhrada snov: čo robiť v júni

Záhrada snov: čo robiť v júni

07. 06. 2012 | Pomaly nám začína leto a na záhradách nás čaká veľa práce, takže nudiť sa určite nebudeme. Pri práci na záhrade sa dočkáme radostí, ale aj starostí. Dozrieva nám prvé chutné šťavnaté ovocie, ale zároveň veselo bujnie burina a množia sa škodcovia. Kvety a rastliny so správou starostlivosťou robia oku radosť. Ale ak je sucho, platí jedna zásada: zalievať, zalievať a zalievať.

Starostlivosť o okrasnú záhradu

Ak máme na záhrade okrasný trávnik, pravidelne ho v tomto období kosíme, zalievame (ak je sucho) a prihnojujeme. Pravidelnú zálievku však potrebujú aj všetky ostatné rastliny, najmä ak je jún naozaj suchý. Veľa rastlín je v tomto období náchylných na nedostatok vlahy.

Rade rastlín tiež prospeje prihnojovanie. Vďačné Vám budú hlavne ruže. Okrasným rastlinám by sme mali pravidelne odstraňovať odkvitnuté súkvetia. Na konci mesiaca vykopeme z pôdy cibuľky narcisov a tulipánov a uskladníme ich na tmavom, suchom a chladnom mieste, aby sme ich mali pripravené pre jesennú výsadbu.

Udržiavame najmä skalku, ale aj zvyšok záhrady pravidelným zalievaním a dôkladným zbavovaním buriny. Proti prerastaniu buriny Vám pomôže, keď použijete na okrasné záhony mulčovaciu kôru, ktorá Záhradná kanvanavyše šetrí vlahu.

V júni zberáme červené plody

Jún je mesiacom, kedy dozrievajú červené plody - najmä čerešne a jahody. Pripravíme sa preto na ich zber. Trsy jahôd podkladáme, aby sme zabránili znečisteniu plodov.

Pri zbieraní jahôd otrháme aj tie plesnivé a nahnité, aby sme ochránili zvyšok úrody, jahody pravidelne zalievame. Na konci mesiaca dozrievajú aj ríbezle, maliny, černice a egrešePodložky pod jahody. Jún je tak ideálnym mesiacom pre pečenie lahodných ovocných placiek a dezertov.

Ak nie je dostatočne vlhko, pravidelne zalievame všetky rastliny a najmä ovocné dreviny, ktoré majú v tomto období vysoké nároky na zálievku. Pravidelne kontrolujeme okolie ovocných stromov a zbavujeme ho opadaných nedozretých plodov, aby sa v záhrade nešírili škodcovia a choroby. Priebežne tiež preberáme nedozreté plody na stromoch, aby sme včas zabránili šíreniu prípadných chorôb.

Čerstvé vitamíny z vlastnej záhradyKultivátor

Pokiaľ ide o zeleninovú záhradu, môžeme už začať zberať rannú zeleninu a zároveň vysievať neskorú. Zberáme šaláty, mrkvy, reďkovky, pór, kel kučeravý a skorú kapustu, v prvej polovici mesiaca aj rebarboru. Začíname zberať skoré zemiaky.

Vysádzame kučeravý kel, kaleráb, neskorú kapustu; vysievame brokolicu, hrášok a karotku, špenát pre ranný jesenný zber, v teplejších oblastiach aj uhorky nakladačky. Vykonávame Kvetináč na bylinkyochranné postreky proti plesniam, voškám a húseniciam, prihnojujeme. Dôležité je pravidelne trpezlivo okopávať a odburinovávať záhony, jedine tak sa dočkáme bohatej a zdravej úrody.

Zbierame a sušíme bylinky, či už zo záhrady alebo z kvetináčov na balkóne. Sušiť môžeme napríklad oregano, majorán, mätu, šalviu, ligurček, rozmarín alebo tymián.

Balkóny aj parapety v plnom kvete

Hrantíky na balkóne a parapetoch potrebujú v júni aj náležitú starostlivosť. Obzvlášť ak máte balkón orientovaný na slnečnú stranu, musíte dbať o pravidelné zalievanie. Tiež prihnojenie niektorým balkónovým rastlinám veľmi prospeje, napríklad muškáty v hrantíku sa Vám potom odmenia bohatým kvetom, ktorý Vám budú závidieť všetci susedia.Okenná záhradka

Niektorým rastlinám na balkóne však prospieva skôr tienisté stanovište než prudké slnko. Tieň na balkóne si môžete vytvoriť jednoducho rôznymi spôsobmi, výborne poslúži napríklad zástena na balkón. Tienisté miesta na balkóne potom môžete využiť na letnenie niektorých izbových rastlín, ktorým trochu viac svetla a čerstvý vzduch prospieva.

Rad pomocníkov pre všetkých záhradkárov nájdete na našom eshope v sekcii Záhradnícke potreby.

action banner
feedback
NEWSLETTER
VÁŠ NÁZOR

Nenechajte si ujsť novinky a špeciálne ponuky.

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru a o všetkom sa dozviete ako prvý.

Váš názor nás zaujíma!

Zavrieť