Aby ste u nás nakúpili čo najpohodlnejšie, používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Používame cookies. Využívaním našich služieb súhlasíte s ich používaním. Rozumiem

Menu
4Home Poradíme vám Články Záhrada a dielňa Záhrada snov: čo robiť v máji

Záhrada snov: čo robiť v máji

11. 05. 2012 | Nielen pre zapálených záhradkárov sú májové práce na záhrade skôr veľkou radosťou, než skutočnou prácou. Veď, kto by si pobyt vonku na čerstvom vzduchu a slniečku po dlhej zime nevychutnal? A čomu je potrebné sa na záhrade v máji venovať?

Na burinu s motyčkou, na škodcov s pascami

V máji na záhrade všetko krásne rastie, kvitne a zelená sa. To sa však týka aj buriny. V tomto období je dobré sa s chuťou vrhnúť na jej likvidáciu, aby naša okrasná záhrada s kvetmi zostala krásna.
Najšetrnejšie sa jej zbavíte manuálne - teda nasadiť rukavice a pokľaknúť, pre odstránenie odolnejšej buriny majte po ruke radšej motyčku. Odstraňujeme burinu v okrasnej záhrade, okolo ovocných stromov aj na zeleninových záhonoch.

Máj v záhrade je tiež obdobím škodcov a chorôb. Rastliny i kríky a ovocné stromy pravidelne kontrolujte a v prípade napadnutia aplikujte ochranné postreky. V okrasnej záhrade si všímajte najmä ruží, ktoré sú na Ručný tlakový postrekovačškodcov chúlostivé. Svoju záhradu by ste tiež mali preventívne chrániť - chemicky, preventívnymi postrekmi rastlín a kvetín, ktoré to vyžadujú, ale aj mechanicky, napríklad pred krtkami a slimákmi.

Zrezať, vysadiť a zalievať a zalievať ...

V tomto období je v záhrade potrebné postarať sa o už odkvitnuté kvety a okrasné kríky. Vezmeme nožničky a zbavíme ich suchých kvetov, aby sa zbytočne nevysiľovali tvorením semien, pohnojíme ich, aby mali dostatok síl pre budúce obdobie. Týka sa to predovšetkým cibuľovín, jarných trvaliek, dvojročných rastlín, orgovánu a iných okrasných rastlín. Po Záhradná kanvaodkvitnutí zrežeme i drevité pivonky, ich výhony skrátime o tri očká.

Do záhrady vysádzame aj nové rastliny a kvety. Ak je máj chladnejší, ochránime ich v noci pred mrazmi netkanou textíliou. Chúlostivé hľúzovité a cibuľovité rastliny napr. georgíny a mečíky však radšej vysádzame až po ľadových mužoch, teda v druhej polovici mesiaca. Až do polovice júna pokračujeme vo výseve semien letničiek a to vo dvojtýždňových intervaloch.

Veľmi dôležité je kvetiny (ale aj stromy) pravidelne zalievať. V tomto období potrebujú na záhrade všetky rastliny dostatok vlahy a ak je máj suchý ako tento rok, platí to dvojnásobne.

Čas vytiahnuť truhlíky a kvetináčeOkenní zahrádka

Kvetinami sa môžu chváliť aj Vaše okná či balkón. V druhej polovici mesiaca, až prejdú "zmrznutí", môžete na parapety a balkóny postaviť hrantíky a kvetináče osadené okrasnými Květináč na bylinkykvetinami, napríklad obľúbenými muškátmi. Ak už naozaj nehrozí mráz, von na čerstvý vzduch už môžete umiestniť aj balkónové kvety, ktoré ste zazimovali doma. Ak kvetinám veľmi neholdujete, môžete si hrantíky a kvetináče osadiť potrebnými voňavými bylinkami.

Rastliny na balkónoch a parapetoch však chráňte pred prudkým priamym slnkom, ktoré by ich mohlo spáliť.

Izbové rastliny si zaslúžia väčší kvetináč

Nastáva vhodný čas pre presadenie niektorých druhov izbových rastlín. Presádzať by sme izbové kvetiny mali vždy do o 2 cm väčšieho kvetináča. Drevený kvetináčRastlinám, ktoré ste tento rok nepresadili, doprajte aspoň vrstvu novej zeminy. Hornú vrstvu skypríte, odstráňte toľko substrátu, koľko Vám pôjde, aby ste nepoškodili korene rastlín a nádobu doplňte čerstvou zeminou. Tie, ktoré to vyžadujú, začnite už naplno prihnojovať.

Ak máte kde, môžete izbové rastliny vyniesť von a šetrne osprchovať. Nevystavujte ich však priamemu slnku a vetru. Postarajte sa tiež o zatienenie rastlín v izbách, na ktoré oknom dopadá poludňajšie slnko.

Podložky pod jahodyOvocie a zelenina z vlastnej záhrady chutia najlepšie

Aj v zeleninovej a ovocnej záhrade platí zalievať, zalievať, zalievať. Aj tu potrebujú rastliny predovšetkým dostatok vlahy. Na záhon môžeme začať vysievať hrach, červenú repu, čakanku, karfiol, fazuľu a karotku pre neskorý zber. V teplejších oblastiach začneme vysádzať papriky, uhorky, melóny a baklažány. Ku koncu mesiaca, keď už nehrozia mrazy, vysádzame predpestovanú zeleninu: šalátové uhorky, nakladačky, hlávkovú kapustu, kaleráb, kríčkové a tyčkové paradajky.Kovová sádzacia lopatka

Ovocné kríky na záhrade pravidelne kontrolujeme a ošetrujeme proti chorobám. Kvitnúce jahody chránime pred mrazmi, cez deň však ochranu odstránime, aby mohlo dôjsť opelenie. Pravidelne ich zalievame a prihnojujeme, aby sme sa dočkali bohatej a chutnej úrody.

Celý rad užitočných pomocníkov pre prácu v záhrade nájdete aj v našom eshope v sekcii Záhradnícke potreby.

action banner
feedback
NEWSLETTER
VÁŠ NÁZOR

Nenechajte si ujsť novinky a špeciálne ponuky.

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru a o všetkom sa dozviete ako prvý.

Váš názor nás zaujíma!

Zavrieť